„Podstawową misją Akademii Familijnej jest rozwijanie rodziny poprzez dostarczenie rodzicom narzędzi, których potrzebują, aby w pełni wykorzystać swój potencjał wychowawców swoich dzieci, oraz rozwinąć swój osobisty i rodzinny plan.”

www.akademiafamilijna.pl

Akademia Familijna jest polskim partnerem Międzynarodowej Federacji na Rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD), organizacji non-profit, działającej w ponad 60 krajach, której celem jest wspieranie rodzin poprzez warsztaty i szkolenia dla małżonków i rodziców. 

IFFD powstało w 1978 roku jako oddolna inicjatywa grupy rodziców, którzy dostrzegli wyzwania i trudności stojące przed współczesnymi rodzinami. Stworzyli oni unikalną przestrzeń wsparcia, edukacji oraz inspirowania małżonków i rodziców, w której mogą oni dzielić się przemyśleniami i pomysłami na temat wychowywania dzieci w możliwie najlepszy sposób, wzbogacając swoje wzajemne relacje w rodzinie oraz budując solidny fundament wychowania tak, aby dzieci mogły w przyszłości prowadzić szczęśliwe i odpowiedzialne życie. 

KURSY

Akademia Familijna prowadzi kursy dotyczące życia małżeńskiego lub rodzinnego. 

W ofercie znajdują się m. in. następujące kursy: 

Informacje szczegółowe o kursach na stronie: https://www.akademiafamilijna.pl/kursy/

Kursy są oparte na metodzie analizy przypadku, która zainspirowana została praktycznością harwardzkich „case study”. Indywidualnie, w parach oraz w grupach rozpracowywane są fikcyjne, choć oparte na realnych sytuacjach opisy przypadków, bez potrzeby mówienia o sobie/swojej rodzinie. Odbywa się to w swobodnych, domowych warunkach (trzy pierwsze etapy), a kończy się czwartą sesją w większej sali, z profesjonalnym moderatorem. Praca nad przypadkami odbywa się w atmosferze wzajemnego szacunku, poszanowania zdania innych, bez narzucania opinii, a jej celem jest wypracowanie konstruktywnego rozwiązania dylematów pojawiających się w danym scenariuszu. 

Warsztaty odbywają się w trakcie pięciu, ustalonych wcześniej, comiesięcznych moderowanych sesji, trwających do dwóch godzin, które poprzedza krótkie rozpracowanie przypadku indywidualnie, w parze oraz w małej grupie (w dowolnie wybranym czasie). 

Kursy w Białymstoku współorganizuje Przedszkole Familijne i Szkoła Podstawowa STER. 

Wszelkie pytania lub chęć zapisu można kierować mailowo pod adresem: bialystok@akademiafamilijna.pl. 

SZKOŁA LETNIA AKADEMII FAMILIJNEJ (SLAF)

Szkoła Letnia Akademii Familijnej (SLAF) to kilkudniowe warsztaty dla rodziców, którzy chcą podwyższać swoje umiejętności rodzicielskie oraz wzmacniać swoje małżeństwo. Każdego dnia przed południem odbywają się 2-3 godzinne warsztaty/wykłady o tematyce rodzinnej lub małżeńskiej. W tym czasie można skorzystać z opieki nad dziećmi od trzeciego roku życia. Popołudnia to czas dla rodziny (wypoczynek, zwiedzanie, spotkania integracyjne), który można przeżyć wspólnie z innymi lub indywidualnie według potrzeb danej rodziny. Zakwaterowanie i wyżywienie każda rodzina organizuje sama według swoich możliwości.  

SLAF powstał w sposób oddolny i spontaniczny, więc dopiero po pewnym czasie przyjął swój obecny kształt. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2005 roku, kiedy to trzy małżeństwa ze Szczecina i Warszawy spotkały się, aby przez wykłady i warsztaty przygotować się do prowadzenia kursu „Pierwsze kroki”. Potem były dwie nieudane z różnych powodów próby kontynuowania tej tradycji. Jednak inicjatorzy nie poddawali się i w końcu ponownie udało się przyjechać dwóm małżeństwom w jednym czasie. W kolejnym roku (2008) spotkanie tworzyło siedem małżeństw. A potem chętnych z każdym rokiem zaczęło lawinowo przybywać. W związku z tym SLAF stał się bardziej sprofesjonalizowany i dokładniej przygotowywany. 

Najstarsze SLAFY odbywają się Białogórze, obecnie już w dwóch osobnych turach. Po kilku latach powstał drugi SLAF, która najpierw był w Rabce, potem w Rynie, w Wadowicach, w Radawie, aż w końcu wylądował w Krasnobrodzie na Roztoczu. Jest też trzecia szkoła letnia, która po kilku latach w Studzienicznej koło Augustowa przeniosła się także do Krasnobrodu. Kolejna gałąź SLAFU została zorganizowana w Łagowie (lubuskie). W roku 2021 odbywa się aż siedem edycji SLAF: dwie w Białogórze, trzy w Krasnobrodzie i jedna w Zwierzyńcu (Roztocze) oraz jedna w Świętej Lipce (Mazury). 

Pierwsze rodziny z Białegostoku dołączyły do SLAFU w 2013 roku w Białogórze. Przywiozły stamtąd wiele inspiracji oraz ogromne pragnienie zapewnienia swoim rodzinom wsparcia w wychowaniu nie tylko w wakacje, ale i na co dzień. Z tej potrzeby po pół roku powstało Przedszkole Familijne oraz pierwsze Kursy Akademii Familijnej w Białymstoku. W kolejnych latach co raz to nowe rodziny dołączały do społeczności przedszkola i/lub rozpoczynały przygodę z kolejnymi kursami Akademii Familijnej. W ich planach wakacyjnych SLAF w Białogórze lub Studzienicznej stawał się już stałym punktem programu. Wiele z nich powracało do domów z apetytem na kontynuowanie projektu edukacyjnego na poziomie szkoły podstawowej. Po kilku latach starań rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa STER, która przyciągnęła do siebie kolejne rodziny. Rodziny te z kolei zasiliły szeregi następnych kursów Akademii Familijnej. 

I tak w 2020 roku na SLAFIE w Krasnobrodzie rodziny zgromadzone wokół Przedszkola Familijnego i Szkoły Podstawowej STER oraz/lub kursów Akademii Familijnej zapragnęły zorganizować Szkołę Letnią w otoczeniu podlaskich lub mazurskich jezior. Po dokładnym rekonesansie i przetestowaniu różnych miejsc wybrano jeden z ośrodków w Świętej Lipce na siedzibę białostockiego SLAFU w 2021 roku. Na hasło przewodnie sierpniowego spotkania wybrano tytuł: „Szczęśliwie powiązani”, bo czyż nie właśnie to jest celem małżeńskich i rodzinnych starań? 

W roku 2022 roku drugi organizowany przez Białostocki Komitet Regionalny SLAF tym razem z Węgorzewie odbył się pod hasłem „Mocni rodziną”. SLAF w roku 2023 również w Węgorzewie odbył się pod hasłem „Rodzinny czas”.