Adaptacja

Adaptacja w naszej Szkole przebiega wieloetapowo. Zachęcamy do skorzystania z każdego etapu.

ETAP I PRZYGOTOWYWANIE DZIECKA W ŚRODOWISKU DOMOWYM DO PÓJŚCIA DO SZKOŁY

Ten ważny etap rozpoczyna się o wiele wcześniej niż pojawienie się Państwa Dziecka w naszej Szkole. To jak wcześniej mówiło się w Państwa otoczeniu o pójściu do szkoły, szkole jako instytucji czy o nauce może mieć znaczenie w tym, jak Państwa Dziecko będzie przeżywać aklimatyzację szkolną i jak podchodzić będzie do przyswajania. Warto od samego początku budować wokół nauki atmosferę ciekawości i poważania jej wartości.

ETAP II  SPOTKANIE ADAPTACYJNE DLA KLASY PIERWSZEJ

Pod koniec sierpnia organizujemy dzień adaptacyjny, w czasie którego nowi Uczniowie mogą poznać siebie nawzajem i swojego Wychowawcę. Jest to też czas zapoznawania się z pomieszczeniami i przestrzeniami Szkoły. Na wesołej zabawie szybko mija czas, dzięki czemu 1 września jest dużo radości i ciekawości.

ETAP III SPOTKANIE INFORMACYJNE - ETAP TYLKO DLA RODZICÓW

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane najpierw informacje ogólne dotyczące funkcjonowania Szkoły w nowym roku szkolnym, a następnie Wychowawcy opowiedzą o planie dydaktycznym i wychowawczym. Będzie możliwy bezpośredni kontakt z Wychowawcą i zadawanie pytań.

ETAP IV PIERWSZY DZIEŃ W NOWEJ SZKOLE

1 września w naszej Szkole przebiega zgodnie z codziennym rozkładem zajęć. Jest to jednak przede wszystkim czas na integrację grupy i nawiązanie relacji z Nauczycielami. Z naszego doświadczenia wynika, że Uczniowie dość łatwo integrują się z naszym środowiskiem, nawet jeśli przenoszą się z innych szkół.


Zdrowe żywienie

Dbamy o to, aby nasza szkolna załoga STERU odżywała się zdrowo w czasie rejsu po wiedzę i mocny charakter:

  • kształtujemy dobre nawyki żywieniowe – współpracujemy z dietetycznym kukiem (cateringiem),
  • nasze rejsowy prowiant składa się z pysznych posiłków, ale z ograniczoną zawartością cukru,
  • preferujemy zdrowe przekąski, nie pozwalamy na przynoszenie słodyczy,
  • również urodziny świętujemy zdrowymi (owocowymi, warzywnymi, bakaliowymi) pysznościami,
  • kształtujemy dobre nawyki związane z zachowaniem mesie (przygotowanie do podania posiłku, zachowanie się podczas jedzenia, sprzątanie po jedzeniu),
  • co jakiś czas stwarzamy możliwość samodzielnego przygotowywania zdrowych dań.

Uwzględniamy różne rodzaje diet, o ile nasz catering jest w stanie sprostać tym ograniczeniom. Jeśli kwestia żywieniowa jest dla Państwa szczególnie ważna ze względów zdrowotnych Ucznia, zapraszamy do indywidualnego kontaktu i omówienia Państwa potrzeb.


Kreatywna świetlica

Chociaż plan wacht (plan dnia) naszej załogi jest wypełniony różnymi ciekawymi aktywnościami, to i tak wszyscy bardzo lubię wachtę świetlicową (zajęcia świetlicowe).

W naszej Szkole jest to czas kreatywnej zabawy, wzmacniania relacji, kończenia zadań lub odrabiania pracy domowej. Nigdy więc nie wiadomo co zastaną odbierający latorośle  Rodzice. Czasem jest to wulkan z piasku, innym razem półtorametrowa wieża z klocków, a innym latawiec z papieru.

Świetlica odbywa się w sali lub jeśli pozwala pogoda na podwórku. Godziny pracy to 7:00 – 8:15 (do rozpoczęcia  zajęć) oraz od około 14:00 (różnie w różnych klasach) do 16:30.


Kontakt z naturą

Oczywistym jest, że Szkoła STER trzyma z naturą za pan brat, prawda? Rzeczywiście w naszym modelu edukacyjno-wychowawczym bliski kontakt z naturą zajmuje ważne miejsce. Natura jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i pomysłów do zabaw. Wycisza emocjonalnie i uspokaja. Dobrze wpływa na rozwój poznawczy, fizyczny i emocjonalny. Dlatego zapewniamy naszym Uczniom codzienny ruch na świeżym powietrzu, także jako formę niezbędnej przerwy w pracy oraz czas kreatywnej świetlicy w naturze.

Uważamy, że przebywanie w środowisku naturalnym jest niezwykle potrzebne i cenne nie tylko dla dzieci, ale i dla rodzin. Z tego powodu, jeśli jest to możliwe, różne wydarzenia (np. spotkania familijne i integracyjne) organizujemy w plenerze. Preferujemy szelest liści, zapach wiatru i błękit lub szarość nieba nad pełne różnorodnych bodźców dźwiękowych i wizualnych wnętrze.